Co to jest mentoring?

mentoring

Wyobraź sobie, że otrzymujesz dostęp do jednego z najefektywniejszych systemów nauki, które poprzez praktykę oraz partnerskie relacje mentor – mentee (uczeń) rozwija potencjał ucznia i daje mu radość jednocześnie przygotowując do nowych wyzwań.

Mentor posiadając wiedzę i doświadczenie czuje satysfakcję i prestiż z procesu nauki. Dodatkowo pobudza swoją kreatywność spoglądając świeżym okiem na utarte schematy działania. Buduje swoją osobistą markę jako ekspert w danej organizacji. Czuje się spełniony i pełen nowej energii.

Mentee (uczeń) poprzez relację opartą na zaufaniu chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami, obawami, a ponieważ czuje wsparcie mentora, to wie, że komuś zależy na jego rozwoju i sukcesie, więc nie boi się nowych wyzwań.

Mentoring stosowany jest z powodzeniem na świecie w różnego rodzaju środowiskach: biznesowym, akademickim, obywatelskim. W Stanach Zjednoczonych aż 71% firm z listy Fortune 500 stosuje mentoring. Metoda ta coraz szybciej zdobywa również zwolenników wśród polskich przedsiębiorców i pracowników różnych organizacji. W czasach, gdy masowe formy edukacji i szkoleń stają się niewystarczające, coraz więcej organizacji, szczególnie biznesowych, zainteresowanych jest wdrożeniem mentoringu do własnej kultury organizacyjnej i poszukuje wsparcia w tym zakresie. Mentoring wzmacnia kulturę organizacyjną, ułatwia przepływ wiedzy i doświadczenia w ramach organizacji oraz ogranicza koszty związane z korzystaniem z zewnętrznych szkoleń. Profesjonalne przygotowanie mentorów jest jednym z kluczowych czynników powodzenia programu mentoringowego w organizacji.

Dlaczego mam stosować mentoring?

Zysk…. Celem każdej firmy jest przynoszenie zysku. Zysk generują ludzie poprzez swoją wiedze i doświadczenie. Ludzie = kapitał nie do przecenienia.

Musimy, więc sobie odpowiedzieć na pytanie kim będą ludzie pracujący organizacjach za kilka lat?

Według badań firmy Deloitte z 2016 roku do 2025 roku 75% osób pracujących w firmach i organizacjach będą stanowiły osoby z grupy tzw. Milenialsów. Jest to grupa społeczna, która potrzebuje większej swobody działania oraz która poza formami płacowymi określa rozwój osobisty jako kluczowy czynnik pozostania w danej organizacji. Z puli badanych 63% milenialsów określiło brak rozwoju jako przyczynę ich rezygnacji z pracy. Z osób pracujących dłużej niż 5 lat 68% badanych wyjawiło, iż chciałoby mieć mentora.

Gdzie jest stosowany?

Początki mentoringu wywodzą się z Uniwersrtetu Stanforda, gdzie biznes (mentor) współpracował z uczniami (mentee). Obecnie głównie w krajach ”zachodnich” przyjmuje on różne formy współpracy: wewnątrz firm, firm z uczelniami i odwrotnie. Wykorzystywany jest również w organizacjach rządowych, np.: w Danii, gdzie w tej formie. pomaga się osobom wykluczonym społecznie

Dla kogo?

  • kadry zarządzającej
  • pracowników działu HR oraz firm rekrutujących
  • niezależnych konsultantów i trenerów
  • pracowników organizacji rządowych
  • właścicieli przedsiębiorstw
  • osób interesujących się rozwoje osobistym

Co to jest mentoring?

Bartosz Fingas

Bartosz jest kierownikiem programowym Szkoły Tutorów, tutorem i trenerem w Collegium oraz zajmuje się organizacją Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu. Prowadzi szkolenia z zakresu tutornigu, rozwoju talentów oraz mentoringu.

Strona www.cw.edu.pl korzysta z plików cookies w celach statystycznych. Ustawienia przechowywanych plików cookies możesz w każdej chwili zmienić (dowiedz się jak). Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.