x międzynarodowy kongres tutoringu
W XXI wieku zwracamy większą uwagę na to, co służy lub szkodzi zdrowiu, środowisku czy relacjom międzyludzkim. Nie boimy się udzielać i przyjmować dyrektywnych wskazówek, tj.:
- jedz owoce, nie jedz żywności wysoko przetworzonej, bo to szkodzi zdrowiu;
- jedź rowerem, nie lataj samolotem, bo to szkodzi środowisku;
- zadbaj o bliskich, odłóż telefon, bo to szkodzi relacjom…
Czy podobne wskazówki są możliwe w sferze strawy intelektualnej? Czytaj to i słuchaj tego, a tego nie, bo to szkodzi? Czy takie wskazówki mogłyby być drogowskazem na kryzysy, z którymi mierzy się współczesny świat?


tutorski kanon na xxi w. – nudny schemat czy mapa drogowa na życie?
Na jubileuszowym, X Międzynarodowym Kongresie Tutoringu zadamy ważne pytanie – czy istnieje kanon tutorski?
Czy możliwe jest sformułowanie listy 10 książek, które powinien przeczytać każdy tutor lub każdy podopieczny? Albo listy 10 filmów, dzieł muzycznych, czy nawet gier komputerowych, które warto omówić z podopiecznym niezależnie od tego, nad jakim obszarem pracujemy i jakie cele stawia sobie uczeń?
Największe tutorskie wydarzenie w Polsce to okazja do postawienia trudnego, a zarazem bardzo ważnego pytania o wolność, inspirację, wartości, granice. Właśnie dlatego zaprosimy gości z Polski oraz zagranicy, którzy podzielą się z nami swoimi kanonami oraz dobrymi praktykami wynikającymi z wieloletnich doświadczeń.
Gama niezwykłych osobowości umożliwi nam również analizę prezentowanych podejść – czy są one nudnym schematem czy mapą drogową na życie?
Zapraszamy do wspólnej podróży tutorskiej!
Zapraszamy na intelektualno-tutorską podróż w ramach WARSZTATU PREMIUM, która rozpocznie się wyjątkowym spacerem. O trasę, widoki oraz ciekawą lekcję historii (a także geografii) Wrocławia zadba prezes Collegium – Piotr Czekierda.
Jak co roku, nie zabraknie również przestrzeni do wymiany doświadczeń, możliwości poznania inspirujących ludzi ze świata edukacji i nauki oraz przestrzeni networkingowej z pięknym widokiem na Odrę. Będzie to również czas na spotkanie z prelegentami, trenerami i całym zespołem Collegium Wratislaviense. Szczegóły WARSZTATU PREMIUM do pobrania TUTAJ.

Relacja z IX Międzynarodowego Kongresu Tutoringu
RABATY
- przy zgłoszeniu 3 i więcej osób z tej samej organizacji – 15%
absolwenci programów rozwojowych Collegium Wratislaviense – 10%
(rabat nie łączy się ze zniżką przy zgłoszeniu kilku osób z tej samej instytucji)
Aby uzyskać rabat, prosimy, aby najpierw dokonać rejestracji, a następnie wysłać wiadomość na adres: collegium@cw.edu.pl:
- w przypadku 3 i więcej osób z tej samej organizacji: imiona i nazwiska osób z tej samej organizacji;
- przypadku rabatu dla absolwentów: numer certyfikatu lub data i miejsce realizacji szkolenia.
Harmonogram
22.09.2023 / Piątek
11:20 – 12:30
REJESTRACJA / WYSTAWCY (educarium, EPALE, PWN, MTBiznes, Szkolna Konferencja Klimatyczna, Mind&Dream Michał Zawadka)
12:30 – 14:10
PANEL WYSTĄPIEŃ – TUTORING MIĘDZYNARODOWY
12:30 – 12:45
OFICJALNE ROZPOCZĘCIE: Piotr Czekierda / Przedstawienie UPWr
12:45 – 13:40
RAVI SCOTT JAIN: The Ordering of Loves
13:40 – 14:10
ARTUR LESICKI: Droga do mistrzostwa
14:10 – 14:25
PRZERWA KAWOWA
14:25 – 15:35
PANEL WYSTĄPIEŃ – TUTORING MIĘDZYNARODOWY
14:25 – 15:20
MATTHEW POST: Can canon unite divided communities?
15:20 – 15:35
OFICJALNE WRĘCZENIE: Tutorska Inspiracja Roku 2022/2023, APT, certyfikaty wydziałowe
15:35 – 16:15
PRZERWA LUNCHOWA
16:15 – 17:35
PANEL DOBRYCH PRAKTYK (SZKOLNY / AKADEMICKI)
16:15 – 16:45
Fundacja Primus / Collegium Da Vinci
16:45 – 17:10
SP 2 w Pruszczu Gdańskim / Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
17:10 – 17:35
Akademickie LO PRYZMAT / Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
17:35 – 17:50
OFICJALNE ZAKOŃCZENIE 1 DNIA KONGRESU
19:00 – 22:00
WARSZTAT PREMIUM
23.09.2023 / sobota
9:00 – 12:15
Maria Libiszewska / Maja Dobkowska / Adrian Lewandowski / Łukasz Hajduk
9:15 – 12:30
Barbara Habrych / Grzegorz Grzegorczyk / Paweł Jasiński
12:15 – 13:30
PRZERWA OBIADOWA
13:15 – 16:30
Maria Libiszewska / Maja Dobkowska / Adrian Lewandowski / Łukasz Hajduk
13:30 – 16:45
Barbara Habrych / Grzegorz Grzegorczyk / Paweł Jasiński
MIEJSCE
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Wydział Przyrodniczo-Technologiczny
ul. Grunwaldzka 24A, 50-363 Wrocław
DATA
22.09.2023 – 23.09.2023
prelegenci
tematyka warsztatów narzędziowych
SZKOLNY panel dobrych praktyk

Barbara Łubkowska
Umiejętności:
- Nauczyciel – wychowawca z zamiłowania
- Polonista z marzeń
- Pedagog specjalny z uporu
- Tutor z doświadczenia
- Żona z miłości
- Matka z potrzeby serca
Lubi:
- Podróże
- Kuchnię włoską
- Muzykę rockową z lat 60. i 80.
- Nordic walking
- Rozmawiać z ludźmi

RAFAŁ FILIPSKI
Nauczyciel języka polskiego w Fundacji Primus, glottodydaktyk, kulturoznawca, tutor, egzaminator. Posiadam 10-letnie w pracy nauczyciela. W wolnym czasie interesuję się modą, teatrem i psychologią. Prowadzę stronę na platformie Facebook- Belfer z klasą – Rafał Filipski.

ANNA RADECKA
Magister biologii, nauczyciel z 27- letnim stażem pracy, ekspert do spraw awansu zawodowego nauczycieli, 5 – letnie doświadczenie pracy w nadzorze pedagogicznym jako wizytator Kuratorium Oświaty. Od 2019 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku pełniąc funkcję terapeuty w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z autyzmem. Z tutoringiem związana od 2017 roku, uzyskała Certyfikat Tutora i Akredytację Tutorską. Koordynator tutoringu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim, w której wraz z zespołem nauczycieli od 6 lat prowadzi tutoriale. Jako nauczyciel promuje aktywność ruchową i zdrowy styl życia.
Prywatnie mama dwóch córek, pasjonatka podróży. Kocha przyrodę, a wolne chwile spędza aktywnie, jest maratończykiem.

PIOTR SIŁKA
Geograf (autor bloga Niezbędnik Geografa), nauczyciel i tutor w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Pryzmat, w wolnym czasie twórca gier planszowych.
AKADEMICKI panel dobrych praktyk

Jacek Tarasiuk
Prof. AGH od początku kariery zawodowej związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie prowadził wiele inicjatyw związanych z kształceniem i dydaktyką. Przez wiele lat aktywnie współpracował ze Studenckim Ruchem Kół Naukowych. Jest współautorem kierunku studiów Inżynieria Obliczeniowa. Od 1998 roku nieprzerwanie pozostaje członkiem jury pierwszego w Polsce konkursu na studenckie prace internetowe „Notatki w Internecie”, był członkiem Rady Programowej Centrum E-learningu AGH, członkiem jury małopolskiej nagrody edukacyjnej fundacji Sapere Auso. W latach 2013 – 2020 pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora AGH ds. Jakości Kształcenia, od 2017 był ekspertem a od 2020 członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Odznaczony Złotym Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Laureat nagrody im. Taklińskiego, najwyższego wyróżnienia za działalność dydaktyczną przyznawanego w AGH. Zdobywca Lauru Dydaktyka w kategorii Innowator – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez studentów AGH. Naukowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu biofizyki i biomechaniki. Jest współautorem ponad 120 publikacji naukowych opublikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach oraz ponad 60 prezentacji konferencyjnych. Był promotorem trzech obronionych doktoratów.

KLAUDIA BĄCZYK-LESIUK
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; dziennikarka, certyfikowany tutor i Akredytowany Praktyk Tutoringu, nauczycielka języka polskiego, w tym także języka polskiego jako obcego, wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej; trenerka komunikacji międzykulturowej i międzynarodowej. W Collegium Da Vinci w Poznaniu zatrudniona na stanowisku wykładowcy, pełni także funkcję lidera podprocesu tutoring. Od kilkunastu lat związana z edukacją na różnych jej szczeblach. Przez 3 lata poznawała ukraińskie placówki oświatowe, gdzie jako nauczyciel kierowany przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, zdobywała cenne doświadczenie zawodowe w pracy z uczniem obcojęzycznym. Autorka książek: „Kreacje Judasza w epice polskiej XX i początku XXI wieku” oraz „Na początek. Wprowadzenie do nauki języka polskiego dla osób ukraińskojęzycznych”. Członkini Zarządu Sietar Polska.

JOANNA MAŁOCHA
Historyk starający się odkurzyć nieco zasoby archiwów zakonnych; archeolog “szukający w gruncie rzeczy” (i czasem nawet je znajdujący); koptolog (bo przyjemnie jest znać ostatni etap rozwoju hieroglifów); doktor nauk humanistycznych; wykładowca UPJPII, UJ, WSKZ we Wrocławiu i Akademii Ignatianum. A przede wszystkim tutor (od 2022 r. – dumna posiadaczka Akredytacji). Od pięciu lat koordynuje wdrażanie procesu odbywania zajęć tutorskich na UPJPII. W wolnej chwili tańczy kadryle, nurkuje i bierze udział w produkcji filmów historycznych (z różnej strony kamery). Prywatnie mama dwóch córek, pasjonatka podróży. Kocha przyrodę, a wolne chwile spędza aktywnie, jest maratończykiem.
Kontakt
Koordynator Kongresu:
Agata Skikiewicz
e-mail: agata.skikiewicz@cw.edu.pl
tel. +48 795 946 427
Bartosz Fingas
e-mail: bartosz.fingas@cw.edu.pl
tel. +48 667 886 614
Informacje i pytania:
e-mail: kongres@cw.edu.pl
Nr konta: BGŻ BNP Paribas SA 80 1600 1462 1871 7586 4000 0003
Tegoroczny X Międzynarodowy Kongres Tutoringu odbędzie się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.