18-03-2021

Nowy program CW: Sztuka Dydaktyki Akademickiej!

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w nowym, certyfikowanym programie Collegium Wratislaviense: Sztuka Dydaktyki Akademickiej. Trwają zapisy!

Już 17.04.2021 rozpoczynamy realizację naszego nowego programu, który powstał w odpowiedzi na potrzeby rozwojowe zgłaszane przez wielu wykładowców i nauczycieli akademickich. Sztuka Dydaktyki Akademickiej to unikalny program, który przygotowuje wykładowców do korzystania z nowoczesnych, atrakcyjnych metod pracy akademickiej oraz współczesnych osiągnięć psychologii uczenia się i andragogiki. Pozwala także na odnalezienie głębokiego sensu działalności akademickiej, inspirowanego klasycznym etosem uniwersytetu.

Link do zapisów wraz z informacją o terminach i koszcie udziału znajdą Państwo TUTAJ

Opis Programu Sztuka Dydaktyki Akademickiej:

Znakomita, angażująca, inspirująca i przeobrażająca życie słuchaczy dydaktyka stanowi pragnienie wielu wykładowców akademickich i samych studentów. Jest ona także coraz częściej niezbędnym warunkiem pracy w prestiżowym miejscu, udziału w projektach międzynarodowych czy awansu zawodowego i finansowego. Jednak osiągnięcie poziomu mistrzowskiego wymaga zastosowania odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, inspiracji i treningu praktycznego.

Sztuka Dydaktyki Akademickiej jest realizowana w formie 4 zjazdów:

Zjazd 1. Dlaczego studenci chcą się angażować?

• Źródła kryzysu w pracy ze studentami.
  • Zawiązywanie grupy, kontrakt zespołowy.
  • Założenia metodyczne w pracy ze studentami, ograniczające współpracę oraz rozwijające ją.
  • Nastawienie na rozwój w pracy akademickiej. Informacja zwrotna, samoocena i inne metody ewaluacji.
  • Neurodydaktyka, rola relacji i rozwój mózgu.
  • Angażowanie studentów.
  • Dobro, prawda i piękno na uczelni XXI wieku.

Zjazd 2. Wnikliwość intelektualna w pracy ze studentami.

• Problem Based Learning (case study, model 3C3R).
  • Metody rozwijania krytycznego myślenia.
  • Projektowanie zajęć w oparciu o metodykę PBL (Webquest).
  • Metody rozwijające wnikliwość intelektualną (pytania sokratejskie, układanka ekspercka, klucze myślenia, world cafe).

Zjazd 3. Trening narzędzi wspierających kreatywność i pracę ze studentami.

• Jak uczą się i kiedy nie uczą się młodzi dorośli?
  • Action learning jako angażująca metoda pracy zespołowej.
  • Metody kreatywne (kula śnieżna, scenorys, kapelusze de Bono).
  • Szanse kształcenia na odległość.

Zjazd 4. Wykładowca doskonały. Sztuka kształcenia akademickiego.

• Etos akademii. Co jest trwałe, a co zmienne w pracy dydaktycznej? Metoda wspólnoty poszukującej.
  • Wystąpienia publiczne, czyli w poszukiwaniu tego, co mam naprawdę do powiedzenia i jak chcę to skutecznie przekazać?
  • Dynamika procesu grupowego.
  • Radzenie sobie z zakłóceniami w pracy ze studentami.
  • W stronę wykładowcy doskonałego.
  • Podsumowanie kursu i wręczenie certyfikatów.