Przywództwo w edukacji wyższej – wywiad

Academic Leaders to nowy Program Collegium Wratislawiense, dedykowany liderom środowiska edukacji wyższej w Polsce. Jakie przemyślenia towarzyszą jego twórcom? Z Piotrem Czekierdą (PCZ) rozmawia Karolina Rowgało (KR).

KR: Przed dzisiejszymi uczelniami stoją duże wyzwania. Co zdecyduje o tym, które z nich wyjdą z kryzysu i wzmocnione staną się liderami?

PCZ: Sądzę, że decydujące znaczenie będą miały trzy rzeczy: wartości, ludzie i pieniądze. Wiarygodna odpowiedź uczelni na pytanie: dlaczego robimy to, co robimy oraz jak to robimy – to właśnie są wartości. One nadają sens i kierunek działaniom, do nich odwołujemy się w momentach kryzysu, konfliktu, czy wahania.

KR: Jaką rolę odgrywają w tych procesach ludzie?

PCZ: Organizacje, uczelnie, nigdy nie się lepsze, niż ludzie, którzy je tworzą. Wygrają te, które dbają o swoich wykładowców: wymagają od nich i wspierają w rozwoju – ci z kolei, dbają o swoich studentów. Nawet najlepsza reforma upadnie jeśli nie znajdzie osób, które będę ją dobrze, rozumnie i z oddaniem realizować.

KR: Często mówi się, że to, czego środowisko akademickie potrzebuje najbardziej, to pieniądze. Czy zgadza się Pan z tym twierdzeniem?

PCZ: Pieniądze to jedna z trzech najważniejszych rzeczy, jakich potrzebujemy, aby móc działać, rozwijać się i służyć innym. Czy są najważniejsze? Są na trzecim miejscu, za wartościami i ludźmi – to oni decydują o sukcesie, bądź porażce. Widziałem sytuacje, w których uczelnie miały nadmiar pieniędzy, a brakowało im tych dwóch wcześniejszy rzeczy. Niestety, nie kończyło się to dobrze.

KR: Czy na polskich uczelniach znajdziemy osoby gotowe do podjęcia roli lidera?

PCZ: Jak najbardziej! Za Maciejem Litwinem z Wrocławskiego Centrum Akademickiego mogę powtórzyć, że środowisko akademickie posiada skarb w postaci ludzi płynących pod prąd, zmieniających to, czego na pierwszy rzut oka nie da się zmienić. Właśnie takie osoby chcielibyśmy gromadzić w Programie Academic Leaders – nie można zmarnować ich potencjału.

Przywództwo w edukacji wyższej – wywiad

Piotr Czekierda

Założyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Collegium Wratislaviense.